Antény v této kategorii jsou precizně vyladěné pro ISM frekvenční pásma, které využívají určité technologie. Co se pod zkratkou ISM skrývá vám vysvětlíme.
Pásma ISM (industrial, scientific and medical) jsou pásma určená pro bezplatné rádiové vysílání v nejrůznějších odvětvích průmyslu, zdravotnictví a dalších. Provoz takovýchto zařízení je regulován všeobecnými oprávněními, které vydává ČTÚ (Český telekomunikační úřad). Nejběžnějším využitím pásem ISM jsou nízko-výkonové přenosy krátkého dosahu určené pro komunikaci M2M nebo internetu věcí (IoT). Jednou z nejrozšířenějších IoT sítí v ČR je Sigfox, jenž je provozován v pásmu ISM na frekvenci 868 MHz stejně jako např. síť LoRa (LoRAWAN).
Téměř každé moderní zařízení v inteligentních domácnostech dnes využívá technologii WiFi (i WiFi 5 GHz), Bluetooth popř. bezdrátovou telefonii. V příštích několika letech je pravděpodobné, že WiFi 60 GHz (WiGig, známý jako IEEE 802.11ad), pracující v pásmu ISM 60 GHz, získá popularitu pro extrémně vysokou propustnost komunikace mezi zařízeními. Mezi příklady mohou v budoucnu patřit přenosy v ultra vysokém rozlišení, streamování videí ve 4K a extrémně rychlý bezdrátový přenos dat mezi jednotlivými zařízeními. Když už se bavíme o domácnostech v těch zcela jistě nesmí chybět i další technologie jako jsou Zigbee v pásmech ISM 915 MHz a 2,4 GHz pro dálkové ovladače a komunikaci mezi zařízeními s nízkým výkonem a krátkým dosahem.
Dalším odvětvím jsou technologie RFID a NFC. Každodenně se setkáváme např. s bezdrátovými platebními systémy. RFID nebo NFC čip je umístěn ve vaší platební kartě nebo ve vašem čipu, který je určen pro docházkový systém, identifikaci personálu. A tohle je jen hrstka vybraných příkladů.