Technologie „5G“ reprezentuje pátou generaci bezdrátových systémů, které postupně nahradí, případně rozšíří dnes velmi oblíbené LTE sítě. Pro zajištění kvalitního 5G signálu je potřeba precizně vyrobeného anténního systému, který představuje klíčový element celého 5G řešení.
5G sítě se vyznačují vyšší přenosovou rychlostí a výrazným snížením doby odezvy. 5G antény mají využití v M2M, IoT zařízeních a IoT systémech. Rychlé odezvy sítě umožňují rychlý rozvoj internetu věcí (IoT) a s tím rozšiřování chytrých měst a domácností. 5G mobilní internet tak najde uplatnění například v dopravě, v oblasti zdravotnictví, sportu a dalších.
Na rozdíl od dosavadních technologií je spektrum pro 5G sítě rozděleno do tří radikálně rozdílných kmitočtových oblastí.
Toto rozdělení je základním prvkem této atraktivní moderní technologie.
Nižší část kmitočtového spektra, které reprezentuje oblast frekvencí do 1 GHz poskytuje vynikající pokrytí a penetraci signálu, ale na druhou stranu je limitována přenosová rychlost (100 Mbps).
Střední část kmitočtového spektra s rozsahem 1–6 GHz představuje kompromis mezi přenosovou rychlostí (až do 1 Gbps) a dosahem, který úměrně klesá s rostoucí frekvencí.
Poslední nejrozsáhlejší část kmitočtového spektra zahrnuje oblast vyšší než 6 GHz (označováno jako „mmWave“) počítá se zde s velmi vysokými přenosovými rychlostmi řádově až do 10 Gbps (10 000 Mbit/s) s extrémně nízkou latencí (odezvou připojení). Naopak dosah signálu a jeho penetrace je velmi omezena.
Rozdělení 5G technologie do tří zcela rozdílných frekvenčních oblastí umožní poskytovat sítě nové generace s velmi kvalitním pokrytím, ale také s vysokou rychlostí a nízkým zpožděním a maximalizovat tak kvalitu připojení (QoS) podle potřeby daného nasazení.