Slovník pojmů
A
Aktivní a pasivní anténa
Antény dělíme na aktivní a pasivní. Rozdíl mezi aktivní a pasivní anténou je ten, že součástí aktivní antény je integrovaný zesilovač, který zesiluje signálovou úroveň. Aktivní antény se mohou používat pro příjem, tak i vysílání a je potřeba je napájet. Nominální hodnoty napájení se pohybují zhruba v rozmezí 2,2-5 V. Častým příkladem aktivních antén bývají antény GNSS. Pasivní anténa je bez zesilovače. V našem článku vám poradíme, jak si správně vybrat anténu.
G
GPS technologie
GPS je nejpřesnější navigační systém, který umožňuje pomocí elektronického přijímače připojeného k anténě určit přesnou polohu na mapě. GPS lokace umožňuje v automobilech používání navigací, sledovacích zařízení, knih jízd.
GSM technologie
GSM jedná se o buňkovou síť, do které se mobilní telefony připojují prostřednictvím nejbližší buňky. GSM funguje na několika radiových frekvencích. Skupina GSM navrhla systém, který používá digitální technologii 2. generace (2G), díky níž lze uskutečňovat telefonní hovory, zasílat krátké textové zprávy SMS a datové přenosy. Použití SIM karty umožňuje snadnou změnu mobilního telefonu.
T
Typy kabelů a konektorů
Pro správnou funkci antény je zásadní výběr typů kabelů a konektorů. Konektor slouží jako mechanické spojení mezi anténou a RF systémem. Kabel slouží k přímému spojení přenosového vedení VF signálu. Výběr kvalitního kabelu a konektoru napomáhá výsledné efektivitě celého anténního systému.
W
WiFi technologie
WiFi sítě jsou dnešní standard - využívají pásem 2,4 a 5 GHz. Technologie WiFi se používá pro lokální propojení zařízení (síť LAN) a také hlavně pro připojení k internetu. WiFi sítě jsou primárně určeny pro domácnosti, antény by měly být koncipovány tak, aby dobře přenášely signál od směrovačů a modemů směrem k daným zařízením, které se do této sítě připojují.